Select Page

Clergy Transitions (Since the 180th Annual Convention on November 3, 2017)

 

New Clergy in the Diocese

The Rev. John “Brad” St. Romain was licensed to the Diocese of Louisiana from the Diocese of Texas on January 25, 2018.

The Rev. Stephen Shortess was ordained to the Sacred Order of Deacons on December 16, 2017, at Christ Church Cathedral, New Orleans, and was ordained to Sacred Order of Priests on June 23, 2018, at St. John’s Episcopal Church, Thibodaux. He was called to serve as priest-in-charge of Trinity Church, Morgan City, and St. John’s, Thibodaux, effective June 24, 2018.

The Rev. Gina Jenkins was ordained to the Sacred Order of Deacons on December 16, 2017, at Christ Church Cathedral, New Orleans, and was ordained to the Sacred Order of Priests on  June 25, 2018, at St. Paul’s, New Orleans. She was called to serve as chaplain of St. Paul’s School, New Orleans.

The Rev. John Boyd was ordained to the Sacred Order of Deacons on June 30, 2018.

The Rev. Joseph “Joey” Clavijo was ordained to the Sacred Order of Deacons on June 30, 2018. He was assigned to serve at St. George’s, New Orleans.

The Rev. Chris Duncan accepted a call as rector of St. James, Baton Rouge, effective July 16, 2018.

The Rev. Christopher Golding accepted a call to serve as associat priest of St. Luke’s, Baton Rouge, effective August 26, 2018.

The Rev. Martha Klein-Larsen was licensed to the Diocese of Louisiana from the Diocese of Connecticut on August 16, 2018.

 

Transitions in the Diocese

The Rev. Andrew Thayer was installed as the rector of Trinity Church, New Orleans, on November  29, 2017.

The Rev. Bobby Price-Hadzor was ordained to the Sacred Order of Priests on December 18, 2017, at Trinity Episcopal Church, New Orleans. He is serving as the chaplain of Trinity Episcopal School, New Orleans.

The Rev. John Tober was ordained to the Sacred Order of Priests on December 20, 2017, at Trinity Church, Baton Rouge, where he serves as curate and chaplain to the day school.

The Rev. Jerry Phillips accepted the position of chaplain at St. James Place, Baton Rouge, effective January 1, 2018. He continues to serve as priest-in-charge of Church of the Nativity, Rosedale.

The Rev. Doug Lasiter resigned as rector of Trinity, Morgan City, and St. John’s, Thibodaux, effective January 26, 2018.

The Rev. John Pitzer was called as the associate rector of Trinity Church, New Orleans, effective March 25, 2018.

The Rev. Jane-Allison Wiggin-Nettles was called as associate rector for youth and families at Trinity Church, New Orleans, effective May 13, 2018.

The Rev. Dan Puchalla was called as permanent supply priest of St. Luke’s, New Orleans, effective August 2018.

The Rev. Canon E. Mark Stevenson was appointed by Presiding Bishop Michael Curry as Canon to the Presiding Bishop for Ministry Within the Episcopal Church effective September 1, 2018.

 

Transitions out of the Diocese

The Rev. Margaret Austin resigned as priest-in-charge of St. Timothy’s, LaPlace, effective May 20, 2018.

The Rev. Joe Reynolds concluded his time as interim rector of St. James, Baton Rouge, effective June 3, 2018.

 

Deaths

The Rev. James Douglass died at the age of 91 at his home in Puerto Cortes, Honduras, on July 15, 2018. He retired in 1991 and returned to live in Honduras where he was a missionary for many years.

The Rev. Hill Riddle died at the age of 82 at his home in New Orleans on July 28, 2018. He retired in 2003 after serving 19 years as rector of Trinity Church, New Orleans.

 

Pin It on Pinterest